Annons
Krönika

Peter Benson:Så funkar den "magiska formeln" på svenska börsen

En levande legend bland värdeinvesterare är Joel Greenblatt och hans "magic formula" för att slå aktiemarknaden. Vi har använt trollformeln på svenska börsen och presenterar här 30 aktier enligt Greenblatts kriterier.

Under strecket
Uppdaterad
Publicerad
Foto: ColourboxBild 1 av 1
Foto: ColourboxBild 1 av 1
Foto: Colourbox

I sin nu klassiska lilla bok "The little book that beats the market" presenterar Joel Greenblatt en metod för att utan störande inblandning från psykologi eller krav på komplicerad egen analys välja ut aktier med extra goda chanser att slå börsen.

Metoden kallar han för The Magic Formula och det går ut på att ranka alla aktier efter två parametrar, resultatavkastning och räntabilitet.

Tanken är att på detta sätt hitta kvalitetsbolag som värderas lågt.

  • Kvalitetsegenskapen är tänkt att fångas upp genom att bara ha med bolag med väldigt hög avkastning på kapitalet.
  • Värderingsegenskapen fångas in genom att också välja bolag med lägsta tänkbara värdering av rörelseresultatet.

Greenblatt menar att man bara behöver följa några få enkla steg.

Annons
Annons
  • Bestäm en miniminivå för börsvärde på bolag du kan tänka dig att köpa. (Jag har struntat i börsvärde och istället satt gränsen vid att det ska finnas tre analytiker som följer aktien.)
  • Exkludera finansbolag, utility-bolag och utländska aktier.
  • Bestäm bolagets resultatvärdering mätt som rörelseresultat genom bolagsvärde, ebit/EV. (Jag använder databasen Factsets vinstestimat för nästa år.)
  • Bestäm bolagets avkastning på kapital, mätt som rörelseresultat genom materiellt operativt kapital. (Jag använder förväntat rörelseresultat nästa år genom operativt kapital i år exklusive immateriella anläggningstillgångar.)
  • Ranka alla bolagen efter respektive parametrar. Där det bästa bolaget får rank 1 och så vidare.
  • Summera rankingen så att varje bolag får en totalrank baserat på kombinationen av låg värdering och hög kvalitet, mätt som avkastning.
  • Investera lika stora belopp i de 20-30 högst rankade bolagen.
  • Sälj portföljen efter ett år och gör om processen på samma sätt.
  • Fortsätt så på lång sikt, minst 5-10 år.

Greenblatts formel har enligt uppgift från hans firma givit en årlig avkastning på 31 procent över 17 år och varit bättre än S&P-index 96 procent av tiden.

BörskursResultatavkastning (Ebit/EV)Räntabilitet (Ebit/Operativt kapital)Rank vinstavkastningRank räntabilitetSUMMA
Mycronic59,2514%200%718
MQ37,113%200%10111
Acando16,613%200%14115
Fingerprint523,510%200%28129
MTG236,210%200%34135
Betsson109,99%200%47148
Inwido98,511%94%203454
Bravida528%200%54155
Sweco129,88%200%55156
Humana728%200%59160
Scandic Hotels62,2510%113%332760
KappAhl29,613%57%125062
SAS22,335%43%26062
Ericsson62,4516%42%46266
Dustin58,58%200%67168
Nobia84,310%77%313768
Rezidor32,614%45%95968
HiQ49,69%109%422971
Electrolux214,811%59%244872
Volvo90,515%38%66672
Concentric98,59%111%452873
Atlas Copco207,110%59%274774
Coor37,87%200%77178
Skanska172,811%46%235881
Nolato21310%46%255782
Byggmax61,59%96%513283
Gunnebo43,711%43%226183
Dometic54,39%60%384684
Haldex68,2513%36%117586
Axfood147,27%200%86187
Källa: Factset

I tabellen ovan presenteras en lista på 30 svenska aktier som enligt mina anpassningar får bäst rankning. Beträffande räntabiliteten har jag satt ett tak på 200 procents avkastning. Med räntabilitet som mått på kvalitet skulle jag nämligen säga att signifikansen är starkt avtagande.

Det är som regel en större kvalitetsskillnad på två bolag som avkastar 5 procent respektive 10 procent jämfört med två bolag som avkastar 200 procent respektive 300 procent.

Annons
Annons

Listan är väldigt intressant och den innehåller såväl svårbedömda teknikbolag som Mycronic och Fingerprint som Börsplusfavoriter som Haldex, Volvo, Bravida och Humana. Det blir spännande att följa upp trollformellistan om ett år.

Greenblatts magiska formel i all ära men egentligen så tror vi mer på egna aktiva investeringsbeslut.

Börsplus portfölj har lufsat på de senaste veckorna och trots väldigt trist utveckling för stora innehav som Apple så har avståndet mot index utökats något och är i skrivande stund drygt 16 procent jämfört med årsskiftet.

Om ni råkat missa någon analys från den senaste veckan så kommer här en kort påminnelse om vad vi skrivit om.

BAHNHOF

Internetoperatören Bahnhof går som tåget. Elementica blir kanske lite försenat men vi tycker det ser köpvärt ut ändå.

PARADOX

Vi skrev om börsnoteringsladdade spelföretaget Paradox för två veckor sedan. Nu finns den nya information vi då efterfrågade och vår slutsats är att aktien är värd att teckna för den i dubbel bemärkelse spelsugne.

DUNI

Dukar och servetter växer inte men Duni har ett bra läge att växa via förvärv. Aktien är billig jämfört med exempelvis SCA.

MAT.SE

Mathandlaren på nätet Mat.se Holding tog in 100 Mkr i en riktad nyemission. Det ger resurser att täcka förlusterna fram till nollresultat. Vi gillar bolaget och marknaden.

Annons
Annons

BIOGAIA

Det vanligtvis snabbväxande probiotikabolaget har seglat in i lite stiltje men vi tror att det snart friskar i igen. Vi tror på en fin framtida seglats.

FIREFLY

Teknikbolaget Firefly hade ett rekordår under 2015 och nådde helt nya höjder vinstmässigt. Nu investerar Firefly för framtiden och det är möjligt att vinsten pressas en del framöver. Men tillväxten kan bli bra och vi ser aktien som köpvärd för långsiktiga småbolagsentusiaster.

CLX

Ett tekniktungt tjänsteföretag inom mass-sms heter CLX. Bolaget är intressant och snabbväxande men lönsamheten pressas hårt och ett stort förvärv skvallrar mer om svagheter än om styrkor i modellen. Vi säger sälj.

HALDEX

Verkstadsbolaget har fina kvaliteter som skyms av konjunkturoro och vissa motgångar av tillfällig karaktär. Vi ser ett köpläge.

Lyssna på #Sparpodden

Varje vecka är jag med i Sparpodden som ges ut av vår kommersiella partner Nordnet. Medskyldiga till Sparpodden är Nordnets Jocke Bornold och Eva Trouin och ett stående inslag är att vi försöker besvara alla bra lyssnarfrågor.

Vill du fråga något?
Mejla mig då på borsplus@svd.se

Annons
Annons
Annons
Annons
Annons