Annons
Aktieanalys

Daniel Svensson:Getinge: Nya prövningar

Skadeståndskraven i Nordamerika lägger sten på redan tung börda för Getinge.

Under strecket
Publicerad

Det är fortsatt tungt för medicinteknikbolaget Getinge (80 kr). Efter en halvårsrapport som faktiskt innehöll välkomna ljusglimtar kring tillväxten, så åker koncernen på en ny smäll i Nordamerika.

Skadeståndskrav avseende en Getingeprodukt kan kosta koncernen 1,8 miljarder kronor, tror ledningen som nu reserverar beloppet i Q3-resultatet.

Beskedet sänker aktien drygt 10 procent på börsen.

Getinge
Börskurs:80,00 kr
Antal aktier (miljoner):272,4
Börsvärde:21 790 Mkr
Nettoskuld:13 845 Mkr
SvD Börsplus huvudscenario
20172018E2019E2020E
Omsättning22 49524 00024 72025 462
- Tillväxt-24,4%6,7%3,0%3,0%
Rörelseresultat1 493-1202 2253 310
- Rörelsemarginal6,6%7,0%9,0%13,0%
Resultat efter skatt1 376-4721 2772 121
Vinst per aktie5,49-1,734,707,80
Utdelning per aktie1,750,001,502,00
Direktavkastning2,2%0,0%1,9%2,5%
Avkastning på eget kapital7%-2%6%9%
Operativt kapital/omsättning42%43%44%45%
Nettoskuld/EBIT8,6-120,76,23,8
P/E14,6-46,217,010,3
EV/EBIT23,9-297,016,010,8
EV/Sales1,61,51,41,4

Det saken gäller är så kallade kirurgiska nätimplantat tillverkade av Atrium – ett bolag Getinge förvärvade 2011. Sådana nät används bland annat vid operationer av bråck. Förfarandet är väl beprövat sedan lång tid men biverkningar i form av infektioner är också välkända.

Så vitt vi förstår den talan som förs mot Getinge så hävdas att Atriums nät lider av särskilda nackdelar och ej tillverkats på ett säkert vis. På den senare punkten stöder man sig på de anmärkningar FDA haft mot flera tillverkningsenheter inom Getinge (läs mer exempelvis här).

Annons
Annons

Den här typen av motgångar kan vara bra tillfällen att köpa en aktie, nämligen när de inte påverkar den långsiktiga vinstförmågan men ändå får stort genomslag i kursen.

Det finns en sak som tyder på att det är så i detta fall. Den affär som Getinge har inom kirurgiska nätimplantat är obetydlig för vinstförmågan. Intäkterna från produkten ligger kring 135 Mkr. Getinge omsätter 24 miljarder. Man kan utan vidare konsekvenser lägga ned tillverkningen om den översyn som nu pågår kommer fram till det.

Men det finns andra skäl som talar mot att man bör avfärda den nya reserveringen som en engångskostnad att bortse från:

  • Skulderna växer. Även engångsbelopp räknas och för det starkt skuldsatta Getinge är risken att man måste slopa utdelning eller göra ännu en nyemission för att hålla sina långivare lugna. Vi får det till att skuldsättningen når 3,5-4,0 gånger ebitda framöver. Siffran hänger på exakt när utbetalningar sker. Men skuldsättningen är väl hög hur som helst.
  • Oklar omfattning. Det finns ett närliggande exempel till det som nu sker Getinge. Danska Coloplast har haft liknande problem med en liknande produkt. Här började det med måttliga reserveringar som nu växt till 5,25 miljarder danska kronor. Det kan inte alls uteslutas att Getinge måste öka sina reserveringar framöver.
  • Redan svag lönsamhet. Exemplet Coloplats visar emellertid också att stora produktproblem inte är oförenliga med bra kursutveckling. Deras aktie är dubblad under den period då reserveringarna ökat. Men då har danskarna en gedigen underliggande vinsttillväxt och god organisk intäktsökning. Getinge har kraftigt fallande vinster och begränsad motståndskraft mot nya problem.

Sänker man vinstvärderingen i Getinge ett hack, från 13 till 12 gånger rörelseresultatet, för att ta höjd för ökad osäkerhet så ter sig inte avkastningspotentialen så lockande. Vi behåller vår neutrala inställning till aktien.

___________________________

Mejla oss gärna på borsplus@svd.se om du har förslag eller frågor.

Annons
Annons
Annons
Annons
Annons