Annons

Här är aktien för dig som gillar hög utdelning

Tre köpvärda aktier – SvD:s analystjänst Börsplus listar här tre aktier som kan ligga till grund för en vinnande portfölj. Det handlar om en nykomling, hög utdelning och långsiktiga investeringar.

Under strecket
Uppdaterad
Publicerad
Foto: Richard Drew/APBild 1 av 1

1 / 4

Foto: Richard Drew/AP

Över 300 analyser per år – SvD Börsplus nagelfar aktierna, och det med framgång. Börsplus egen portfölj med aktier överträffar Stockholmsindex med råge. Plus 38 procent sedan 2018, jämfört med 7 procent.

Här är tre aktier som SvD Börsplus riktar strålkastarljuset mot just nu.

Annons
Annons
Bild 1 av 1

2 / 4

Aktien för dig som gillar hög utdelning

Som ett av de sista bolagen att rapportera av första kvartalet 2018 lämnade SJR i veckan sin rapport.

Den var, som vanligt, bra och det är bara att konstatera att SJR fortsätter att vara kvalitetsbolaget bland börsens små bemanningskoncerner.

Nedan finns ett axplock av dem och siffror kring hur de presterar och värderas.

NGS GroupSJRWise GroupUniflex
InriktningVård, rekryteringEkonomi, rekryteringHR, IT, rekryteringIndustri, lager
Omsättning, RTM Mkr6923938481190
Rörelsevinst, RTM Mkr53424235
Rörelsemarginal7,7%10,7%5,0%2,9%
EV/Ebit*7,711,310,69,1
Direktavkastning5,4%6,2%5,3%8,3%
Intäktstillväxt, Q1 20186%8%16%1%
Resultattillväxt, Q1 2018-24%10%44%-21%
Börsvärde, Mkr334494421347
Kursutveckling 2018-15%3%12%-4%
RTM=Rullande 12 månader
* EV beräknat på nettokassa per 31/3 med avdrag för därefter betald utdelning

SJR är minst, har bäst marginaler och växer i en kontrollerad takt. Grundaren Per Ogunro är fortsatt vd. Nya affärsområden i anslutning till befintliga har startats och SJR expanderar in på områden där Wise utmärkt sig som HR.

Bolaget har inte lockats starta upp utanför Sverige och det är nog klokt. Många har svårt att lyckas med det. Wise drar sig i år ur Danmark och Uniflex sålde Tyskland i fjol. SJR-aktien värderas också högst vilket känns helt i sin ordning.

NGS lockar med en mycket låg värdering men detta tidigare så framgångsrika bolag har problem. Organiskt minskar troligen intäkterna rejält i Q1 och vinsten faller trots bidrag från ett par förvärv.

Man drar sig nu ur delar av vårdbemanningen (läkarsidan) som är för svag lönsamhetsmässigt. Taktiken att förvärva inom rekrytering har hittills inte varit någon succé och nu är skuldsättningen för hög för fler större förvärv. Bolaget är en turn-around, men kanske en rätt bra sådan.

Uniflex framstår som något av ett frågetecken. Lönsamheten är svag och svajig, delvis på grund av att man till stora delar är på arbetarsidan som är mer cyklisk. En satsning inom kundsupport ska väga upp detta men alla som följt Transcom vet att den nischen också är supertuff.

Wise hade en riktigt fin Q1:a vilket var den första rapporten för nya vd:n Ingrid Höög. I fjol belastade Danmark bolaget med 13 Mkr i förlust som förhoppningsvis försvinner nu. Exklusive Danmark ligger värderingen på EV/Ebit 6,9 på rullande 12 månader.

Ledningen säger att man fått bättre struktur på bemanningen inom HR vilket långsiktigt stöder marginalerna där. Slutligen ska också resultatbidraget från Bright-förvärvet kicka in rejält i år. Så här ser det bra ut.

Börsplus favorit förblir Wise Group där man kan hoppas på rejäl vinsttillväxt. Men SJR har en imponerande historik och är inte ett oävet val – särskilt inte för den som uppskattar hög utdelning. Det ska dock sägas att just dessa bägge bolag är mycket Stockholms- och tjänstemannatunga. Det är en gynnsam position att vara i här och nu. Men kanske inte för alltid.

Rekommendation: Köp.

Annons
Annons

3 / 4

Placering för den långsiktige investeraren

Aktien rusade 36 procent på Spotlight Stock Market nyligen till 6,10 kronor efter en Q1-rapport som tyder på kommersiell succé för bolagets tvättrobotar. Är rallyt motiverat?

Den stora nischen för Envirologics tvättrobotar är rengöring av svinstallar. Nyttan är att roboten gör det grisiga och hälsovådliga jobbet. Kort reklamfilm nedan ger en bra bild av den nya produkten Evo Cleaner.

Arbetsbesparande investeringar är generellt intressant inom lantbruket som lider av kompetensbrist och digra miljöregleringar. Uppsalabaserade Envirologic har jobbat med detta sedan 1999. Nu har det börjat lossna rejält i särskilt Sverige och Tjeckien. Inbrytningar på många andra marknader pågår där särskilt Danmark (fläskig grisproduktion), Japan (robotälskare) och USA verkar intressant. Arbetet sker via lokala partners med härliga namn som Swine Robotics (USA) och utställningar på olika grisbranschmässor.

Rekordkvartalet Q1 2018 levererades 20 robotar. Omsättningen ökade över 200 procent och rörelsemarginalen blev 31 procent. Wow. Rallyt är delvis en ketchupeffekt av att många kunder väntat på den nya produkten Evo Cleaner (vilket förklarar det svaga 2016 och Q1 2017). Vd flaggar också för viss växtvärk.

– Fortsatt långa leveranstider betyder att produktionen fortfarande behöver trimmas. Under vintern har det blivit tydligt att det är dags att byta lokaler vilket vi nu är i full gång med. Vi kommer att flytta in i ljusa, fräscha produktionslokaler där arbetsstationer just nu byggs upp för att möta efterfrågan på våra robotar och få ner leveranstiderna till en mer rimlig nivå. Förutom nya lokaler har en ytterligare montör anställts för att vi ska få upp produktionshastigheten och minska vår sårbarhet, skriver vd Jan Sandberg i Q1-rapporten.

Vi uppskattar ärligheten och räknar lite ”försiktigt” med 20 procents marginal för helåret och att lönsamheten sedan taktar ner i takt med att bolaget måste öka kostnaderna också. Idag är man bara sex anställda och i samtal med Börsplus är vd och huvudägare Jan Sandberg tydlig med att tillväxt är prioriterat. Den stora frågan är om Q1 2018 är startskottet för ett helt annat bolag än tidigare. Envirologic har under sin långa levnad levererat 600 tvättrobotar med klen lönsamhet och låg omsättning.

Nu flyttar Envirologic in i nya lokaler och det kommer säkert medföra lite produktionsstörningar men sedan är man redo att öka kapaciteten ordentligt. Se nedan Börsplus grovt skissade huvudscenario för de närmaste åren.

Envirologic
Börskurs:6,30
Antal aktier (miljoner):9,0
Börsvärde:56 Mkr
Nettokassa:9 Mkr
VDJan Sandberg
StyrelseordförandeLeif Erik Glantz
SvD Börsplus huvudscenario
2018E2019E2020E
Omsättning354969
- Tillväxt88%40%40%
Rörelseresultat7910
- Rörelsemarginal20,0%17,5%15,0%
Resultat efter skatt578
Vinst per aktie0,590,730,87
Direktavkastning0,0%0,0%0,0%
Operativt kapital/omsättning38%38%38%
Nettoskuld/EBIT-1,4-1,3-1,1
P/E10,68,77,2
EV/EBIT6,65,34,3
EV/Sales1,30,90,7

Osäkerheten i detta är stor eftersom bolaget är pyttelitet och personberoende. Men vi gillar ändå vad vi ser. Det vore inte konstigt om Envirologic om några år omsatte 100 Mkr med god lönsamhet. Då ska börsvärdet vara minst det dubbla mot dagens. En bra kassa och låga investeringsbehov är ett annat plus. Mikrobolag som Envirologic ska inte värderas så högt men kan man köpa aktier runt 6–7 kronor så tror vi det är en bra idé för en långsiktig investerare med svinintresse.

Rekommendation: Köp.

Annons
Annons

Att tillverka mönsterkort är arbetskraftsintensivt och högvolymproduktionen är nästan helt flyttad till Kina - vilket sänkt priserna kraftigt. NCAB hjälper kunder som har mindre produktionsvolymer få del av samma låga priser.

Bild 1 av 1

4 / 4

Ostadigt – men läge att kliva på tåget

Att tillverka mönsterkort är arbetskraftsintensivt och högvolymproduktionen är nästan helt flyttad till Kina - vilket sänkt priserna kraftigt. NCAB hjälper kunder som har mindre produktionsvolymer få del av samma låga priser.
Att tillverka mönsterkort är arbetskraftsintensivt och högvolymproduktionen är nästan helt flyttad till Kina - vilket sänkt priserna kraftigt. NCAB hjälper kunder som har mindre produktionsvolymer få del av samma låga priser.

Börsaktuella NCAB är ett handelsföretag med 1,4 miljarder i intäkter inom nischen mönsterkort. Även om positionen som mellanhand kan vara utsatt lockar bolaget med bra tillväxt och aktien med ett rimligt pris.

NCAB Group (teckningskurs 75 kr) beskriver sig som ett avancerat tradingbolag på marknaden för mönsterkort inom elektronikindustrin. Bolaget agerar mellanhand mellan kostnadseffektiva fabriker i framför allt Kina och kunder i USA och Europa.

Att kunderna inte själva lägger ut produktionen i Kina hänger ofta ihop med att de var för sig har för små volymer eller komplexa behov för att det ska vara praktiskt. Men när NCAB aggregerar efterfrågan från mer än 1 600 kunder blir volymen intressant även för större fabriker i lågkostnadsländer.

NCAB
Börskurs:75,00 kr
Antal aktier (miljoner):16,8
Börsvärde:1 264 MkrVDHans Ståhl
Nettoskuld:85 MkrStyrelseordförandeChristian Salamon
SvD Börsplus huvudscenario
20172018E2019E2020E
Omsättning1 4001 4561 5431 636
- Tillväxt14,8%4,0%6,0%6,0%
Rörelseresultat66*109119134
- Rörelsemarginal4,7%7,5%7,7%8,2%
Resultat efter skatt408089102
Vinst per aktie3,384,705,306,00
Utdelning per aktie0,02,502,753,00
Direktavkastning0,0%3,3%3,7%4,0%
Operativt kapital/omsättning7%11%11%11%
Nettoskuld/EBIT2,00,40,0-0,3
P/E22,216,014,212,5
EV/EBIT20,612,311,310,1
EV/Sales1,00,90,90,8
* I 2017 års resultat ingår extra kostnader för förlikning av en rysk skattetvist samt IPO på totalt 43,5 Mkr. Justerad rörelseresultat var 114 Mkr och marginalen 8,1 procent.

NCAB bistår med prototyputveckling, kvalitetssäkring och pressade priser på korten. Typiskt sett är det 30-40 procent billigare att tillverka i Kina.

Företaget har sedan starten för 25 år sedan byggt upp relationer till fabriker i Kina och har idag 12 stycken som man jobbar extra mycket med. I andra änden finns en diversifierad kundbas, totalt 1 650 olika bolag, som vill ha mönsterkort för att producera kretskort som till sist ofta hamnar i industriprodukter.

Bolaget söker sig nu till börsen och befintliga ägare, med investmentbolaget R12 i spetsen, säljer en dryg tredjedel av sina aktier.

IPO-GUIDENCAB Group
ListaOMX Small
Omsättning rullande tolv månader1421 Mkr
Antal anställda365
Teckningskurs75,00 kr
RådgivareCarnegie
Storlek på erbjudande546 Mkr (varav 18% nyemission)
Börsvärde efter IPOCirka 1264 Mkr
EmissionskostnadCirka 45 Mkr (8,2% av erbjudandet)
Säkrad andel av IPO*47%
Investerare som ska teckna i IPOAP4, AP3, Länsförsäkringar, Lazard, C WorldWide, m.fl. (47% i åtagande)
Garanter-
Varningsflaggor**Två varningsflaggor
Sista teckningsdag2018-06-01
Beräknad första handelsdag2018-06-05
* Andelen av antalet aktier i erbjudandet som på förhand är säkrade via förbindelser (garantiåtagande/teckningsåtaganden).
** Särskild metodik. Se faktaruta nedan.
Källa: SvD Börsplus / bolaget

Är det en bra affär att vara mellanhand i mönsterkortsbranschen? Den har helt säkert varit växande. De senaste 20 åren har en stor del av mönsterkorttillverkningen flyttat från Europa och USA till Kina och det har spelare som NCAB dragit nytta av. Det återstår dock en del utflyttning, tror bolaget, som ser framför sig en organisk intäktstillväxt på 8 procent per år. Historiskt har tillväxttakten varit 16 procent, men då ingår några förvärv.

Lönsamheten har varit stigande. Förra året nådde de 8,1 procent om man räknar bort engångskostnader för en rysk skattetvist och börsnoteringen. Målet är inställt på 8 procent. Skulle man dra ned på tillväxten är mer möjligt, enligt ledningen. I Norden har nivån stundtals snuddat 15 procent.

Planerna framöver är att fortsätta på den inslagna vägen med organisk tillväxt. Ledningen pratar mycket om att man har liten marknadsandel på stora marknader som Tyskland, bara 1 procent, och tänker anställda mer personal för att bearbeta kunder.

Det tar dock tid att bygga upp relationer till nya kunder samtidigt som personalkostnaderna tickar på direkt. Lönsamheten i regionerna Europa och USA är klart lägre (runt 5 procent ebita) än i Norden och Kina/Ryssland (10-12 procent), delvis av detta skäl.

Förvärv har NCAB inte jobbat så mycket med förutom ett par lite större pjäser som etablerade bolaget USA. På den fronten verkar man nu mer angelägna om att driva upp tempot. Noteringen ger en ny valuta i form av aktien och objekt går att köpa för 5-6 gånger rörelsevinsten (ebitda).

Vad kan sägas om detta? Några reflektioner.

• Gediget bolag. VD:n har jobbat på NCAB sedan 2004, CFO:n sedan 2008 och chefen i Kina i 13 år. De äger rejält med aktier, vd 5,5 procent exempelvis, även om flera insiders säljer en fjärdedel. Huvudägarna har ägt bolaget sedan 2007. Bolaget drivs av branschveteraner och har utvecklats under längre tid.

• Utsatt mellanhand? Den typ av affärsmodell bolaget har riskerar att utmanas av kunder eller leverantörer som går direkt och hoppar över tradingledet. Detta har NCAB upplevt i USA även om det var rätt planenligt då kunden i fråga hade större standardvolymer som relativt enkelt kunde läggas direkt i Kina. NCAB-ledningen ser inte en sådan risk givet i övrigt eftersom man håller sig till kunder med låga men komplexa volymer som inte lämpas sig för att lägga direkt i Kina. Det är för små serier för att vara vettiga att hantera på så vis. Det låter rimligt.

• För höga marginaler? Den nivå bolaget nu håller kring 8 procent har man inte klarat längre tillbaka i tiden. Snittet 2009-2017 ligger på 6,3 procent. Vi ser en viss risk att man på sikt måste dela med sig mer till kunder och leverantörer. NCAB har ett par jämnstora konkurrenter vilket borde borga för likartad ”inköpskraft”. Å andra sidan borde det finns en mjuk inlåsning av befintliga kunder som behåller ett fungerande upplägg. Kostnaden för korten är låg sett till hela slutproduktvärdet och korten får samtidigt absolut inte vara defekta. Då jagar man kanske inte sista kronan. Mönsterkort liknar Bufabs ” C-parts” i den meningen och Bufab klarar 10 procent i marginal.

• Tillväxtmarknad. Det låter helt rimligt att utflyttningen av produktion fortsätter till Kina som är enda region där det görs stora investeringar i den här typen av produktionsenheter. Även om marknaden för mönsterkort i sin helhet växer magert så är det inte orimligt att NCAB klarar 8 procent. Bolaget har bra track record på organisk tillväxt som byggt nästan hela Europadelen av bolaget (500 Mkr intäkter).

Det finns med andra ord en del frågetecken och verksamheten är inget en lekman kommer i kontakt med direkt, men allmänintrycket är gott.

Drar vi ut dagens trender med en tillväxt lite under målnivån men att rörelsemarginalen kan bibehållas kring 8 procent så landar man i en vinstförmåga kring 140 Mkr 2020. En multipel på EV/Ebit 12 (motsvarande p/e 16) ger då en avkastningspotential på 35–40 procent. Det känns godkänt även om man förstås kan debattera vad rätt multipel är.

Även om IPO-klimatet är lite ostadigt landar vi i att man kan teckna NCAB.

Rekommendation: Teckna.

Annons
Annons
Annons
Annons
Annons