Annons

Skattechock i Danderyd – kolla din kommun

Dyrare i Danderyd.
Dyrare i Danderyd. Foto: Fredrik Sandberg/TT

Var tionde kommun höjer skatten nästa år. Enligt Sveriges kommuner och regioners chefsekonom Annika Wallenskog kommer det inte räcka – fler skattehöjningar väntas framöver.

Scrolla ned för att se vad skatten blir i din kommun nästa år.

Under strecket
Publicerad

Skattebetalare i Ödeshög får en rejäl skattehöjning.

Foto: Bengt Ekman/TTBild 1 av 2

Österåker har landets lägsta kommunalskatt.

Foto: Matus Korman/AlamyBild 2 av 2

De flesta som befarat kommunala skattehöjningar nästa år kan pusta ut. Trots alarmerande uppgifter om underskott i många av landets kommuner, väljer de flesta att sänka utgifterna hellre än att höja skatterna. 

Bland de 26 kommunerna i Stockholms län är det bara Danderyd som höjer skatten – en chockhöjning med 1,40 kronor som varit känd en längre tid. I övrigt ligger Stockholmskommunerna kvar på samma skattesatser som i år, utom Lidingö som valt att sänka skatten med 30 öre.

I Stockholms län ligger också landstingsskatten oförändrad. För de allra flesta i Storstockholm blir det alltså inga kommunala skatteförändringar nästa år.

Inte heller boende i Göteborg, Uppsala, Västerås, Jönköping, Malmö eller Lund berörs.

– Alla kommuner i landet försöker effektivisera verksamheterna och hela 80 procent av kommunerna gör nu också besparingar. Skattehöjningar är det sista alternativet som man tar till när inget annat går, säger Annika Wallenskog, chefsekonom på Sveriges kommuner och regioner (SKR).

Hon påpekar att utjämningssystemet mellan landets kommuner förstärks från den 1 januari nästa år, och att annars troligen hade blivit fler som höjt skatten.

Annons
Annons

Skattebetalare i Ödeshög får en rejäl skattehöjning.

Foto: Bengt Ekman/TTBild 1 av 1

Samtidigt är det uppenbart att inte alla Stockholmskommuner träffas så hårt av det justerade utjämningssystemet som många befarat. Till exempel sänks alltså skatten i Lidingö stad.

– Tittar man på Stockholms stad ger det nya utjämningssystemet ingen försämring nästa år eftersom man gjort vissa justeringar bland annat i modellen för barnomsorg för att det finns många unga, säger Annika Wallenskog.

Skattebetalare i Ödeshög får en rejäl skattehöjning.
Skattebetalare i Ödeshög får en rejäl skattehöjning. Foto: Bengt Ekman/TT

En riktig stjärnsmäll träffar dock skattebetalare i flera andra geografier där både landsting och kommuner höjer skatterna nästa år. Till exempel åker skattebetalare i Ödeshög på 1,85 kronor högre skatt när dels kommunen höjer med 1 krona, dels Östergötlands läns landsting höjer med 85 öre. 

Även Ydre och Åtvidaberg träffas av dubbla skattehöjningar i Östergötland.

Dubbel skattesmäll drabbar dessutom skattebetalare i tre kommuner i Kalmar län där landstingsskatten höjs med 49 öre, men där även kommunalskatten höjs i Mörbylånga, Emmaboda och Mönsterås. 

Höjd landstingsskatt blir det också för alla skattebetalare i Halland (med 0,58 öre) och Jämtland (med 50 öre) nästa år, men i dessa två regioner finns inga kommuner som dessutom höjer kommunalskatterna.

Totalt är det fyra regioner och 28 kommuner som höjer skatten 2020. Den enskilda kommun som höjer mest 2020 är Hammarö som justerar upp sin skattesats med 1,50 kronor till 23,12 kronor.

Annons
Annons

Österåker har landets lägsta kommunalskatt.

Foto: Matus Korman/AlamyBild 1 av 1

Hammarö blir nu en av 15 kommuner i landet som har över 23 kronor i kommunalskatt. Högst skatt i landet har fortfarande Munkedal som tar ut 23,63 kronor, oförändrat nästa år. Skattebetalarna i denna del av Bohuslän måste därmed betala cirka 6,50 kronor mer per intjänad hundralapp än vad man gör i delar av Storstockholm.

Österåker har landets lägsta kommunalskatt.
Österåker har landets lägsta kommunalskatt. Foto: Matus Korman/Alamy

Lågskattekommunerna återfinns särskilt i Stockholmsområdet där alla fem kommuner i landet som tar ut under 18 kronor ligger. Österåker behåller landets lägsta kommunalskatt, 17,10 kronor, oförändrat nästa år.

I landet finns ytterligare fem lågskattekommuner i intervallet 18–19 kronor, varav tre i Storstockholm och två i sydvästra Skåne, bland dem Vellinge.

Frågan är dock hur länge nuvarande kommunalskatter kommer vara kvar. Annika Wallenskog på SKR talar om en långsamt ”tickande äldreboom” samt press på skatteintäkterna på grund av avmattad konjunktur, något som successivt kommer att göra det mycket tufft för nästan alla kommuner.

– Detta kommer att märkas gradvis under flera år framgent, men jag tror att många försöker undvika skattehöjningar.

Kommer det gå att undvika skattehöjningar?

– Nej. Kanske får man räkna med att årligen 20–30 kommuner höjer skatten så som det även blir 2020, säger Annika Wallenskog.

I Danderyd som är ensamt i Storstockholm om att höja skatten, tror kommunalrådet Hanna Bocander, M, att många andra kommuner måste höja skatten eftersom konjunkturen viker och utgifter för barn och äldre ökar.

– Vi har ju haft ganska låg skatt i Danderyd men tyvärr fanns ingen långsiktig plan. Det visade sig att vi levde över våra tillgångar, säger hon.

Men i Lidingö stad där man sänker skatten 2020, hävdar kommunalrådet Daniel Källenfors att lägre skatt än idag långsiktigt försvarbart om man har tydlig målstyrning där man jämför resultat med andra kommuner.

– Lidingö sätter tydliga mål för kommunen och prioriterar kärnverksamheten samt har budgetdisciplin, säger Källenfors.

Hela listan: Här höjs och sänks skatten nästa år

* kyrkoavgift och begravningsavgift ingår ej

StockholmKommunal skatt 2020Kommunal skatt 2019Landstingsskatt 2020Landstingsskatt 2019
UPPLANDS VÄSBY19.4219.4212.0812.08
VALLENTUNA19.0019.0012.0812.08
ÖSTERÅKER17.1017.1012.0812.08
VÄRMDÖ19.1819.1812.0812.08
JÄRFÄLLA19.1519.1512.0812.08
EKERÖ19.2519.2512.0812.08
HUDDINGE19.8719.8712.0812.08
BOTKYRKA20.1520.1512.0812.08
SALEM19.6719.6712.0812.08
HANINGE19.6819.6812.0812.08
TYRESÖ19.9519.9512.0812.08
UPPLANDS-BRO19.6019.6012.0812.08
NYKVARN19.9719.9712.0812.08
TÄBY17.5517.5512.0812.08
DANDERYD18.9517.5512.0812.08
SOLLENTUNA18.1218.1212.0812.08
STOCKHOLM17.7417.7412.0812.08
SÖDERTÄLJE20.1520.1512.0812.08
NACKA18.4318.4312.0812.08
SUNDBYBERG18.9018.9012.0812.08
SOLNA17.1217.1212.0812.08
LIDINGÖ17.9918.2912.0812.08
VAXHOLM19.7819.7812.0812.08
NORRTÄLJE19.7219.7212.0812.08
SIGTUNA20.0020.0012.0812.08
NYNÄSHAMN19.8519.8512.0812.08
Uppsala Kommunal skatt 2020Kommunal skatt 2019Landstingsskatt 2020Landstingsskatt 2019
HÅBO21.0921.3411.7111.71
ÄLVKARLEBY22.6922.6911.7111.71
KNIVSTA21.6121.6111.7111.71
HEBY22.5022.5011.7111.71
TIERP20.9921.2911.7111.71
UPPSALA21.1421.1411.7111.71
ENKÖPING21.3421.3411.7111.71
ÖSTHAMMAR21.6921.6911.7111.71
SödermanlandKommunal skatt 2020Kommunal skatt 2019Landstingsskatt 2020Landstingsskatt 2019
VINGÅKER22.6722.6710.8310.83
GNESTA22.1222.1210.8310.83
NYKÖPING21.4221.4210.8310.83
OXELÖSUND22.2222.2210.8310.83
FLEN22.2722.2710.8310.83
KATRINEHOLM22.1222.1210.8310.83
ESKILSTUNA22.0222.0210.8310.83
STRÄNGNÄS21.6721.6710.8310.83
TROSA21.6021.610.8310.83
ÖstergötlandKommunal skatt 2020Kommunal skatt 2019Landstingsskatt 2020Landstingsskatt 2019
ÖDESHÖG22.6021.6011.5510.70
YDRE22.5521.9511.5510.70
KINDA20.9520.9511.5510.70
BOXHOLM21.8221.8211.5510.70
ÅTVIDABERG22.3921.9511.5510.70
FINSPÅNG22.1522.1511.5510.70
VALDEMARSVIK22.4822.4811.5510.70
LINKÖPING20.220.211.5510.70
NORRKÖPING21.7521.7511.5510.70
SÖDERKÖPING21.1821.1811.5510.70
MOTALA21.721.711.5510.70
VADSTENA22.822.811.5510.70
MJÖLBY21.921.911.5510.70
JönköpingKommunal skatt 2020Kommunal skatt 2019Landstingsskatt 2020Landstingsskatt 2019
ANEBY22.0922.0911.7611.76
GNOSJÖ22.2422.2411.7611.76
MULLSJÖ22.3422.3411.7611.76
HABO22.1722.1711.7611.76
GISLAVED21.9921.9911.7611.76
VAGGERYD21.4921.4911.7611.76
JÖNKÖPING21.6421.6411.7611.76
NÄSSJÖ22.5422.1911.7611.76
VÄRNAMO21.5221.5211.7611.76
SÄVSJÖ21.9221.9211.7611.76
VETLANDA22.0122.0111.7611.76
EKSJÖ22.2622.2611.7611.76
TRANÅS22.0122.0111.7611.76
KronobergKommunal skatt 2020Kommunal skatt 2019Landstingsskatt 2020Landstingsskatt 2019
UPPVIDINGE22.0021.6112.0012.00
LESSEBO21.8121.8112.0012.00
TINGSRYD22.0021.0712.0012.00
ALVESTA21.4221.4212.0012.00
ÄLMHULT20.9620.9612.0012.00
MARKARYD21.3121.3112.0012.00
VÄXJÖ20.1920.1912.0012.00
LJUNGBY21.0721.0712.0012.00
Kalmar Kommunal skatt 2020Kommunal skatt 2019Landstingsskatt 2020Landstingsskatt 2019
HÖGSBY21.7121.7111.8611.37
TORSÅS21.4321.4311.8611.37
MÖRBYLÅNGA22.2121.4111.8611.37
HULTSFRED21.9121.9111.8611.37
MÖNSTERÅS22.2121.4111.8611.37
EMMABODA22.2121.7111.8611.37
KALMAR21.8121.8111.8611.37
NYBRO22.3322.3311.8611.37
OSKARSHAMN22.2622.2611.8611.37
VÄSTERVIK21.1621.1611.8611.37
VIMMERBY22.3622.3611.8611.37
BORGHOLM21.5821.5811.8611.37
GotlandKommunal och landstingsskatt 2020Kommunal och landstingsskatt 2019
GOTLAND33.6033.60
BlekingeKommunal skatt 2020Kommunal skatt 2019Landstingsskatt 2020Landstingsskatt 2019
OLOFSTRÖM21.7121.7112.0412.04
KARLSKRONA21.6521.6512.0412.04
RONNEBY21.9121.9112.0412.04
KARLSHAMN21.7621.7612.0412.04
SÖLVESBORG21.8221.8212.0412.04
SkåneKommunal skatt 2020Kommunal skatt 2019Landstingsskatt 2020Landstingsskatt 2019
SVALÖV20.7420.7411.1811.18
STAFFANSTORP19.5419.5411.1811.18
BURLÖV20.0920.0911.1811.18
VELLINGE18.518.511.1811.18
ÖSTRA GÖINGE20.9920.9911.1811.18
ÖRKELLJUNGA19.0619.0611.1811.18
BJUV20.9920.9911.1811.18
KÄVLINGE18.5118.5111.1811.18
LOMMA19.6419.6411.1811.18
SVEDALA20.2420.2411.1811.18
SKURUP20.4220.4211.1811.18
SJÖBO20.9220.9211.1811.18
HÖRBY21.0821.0811.1811.18
HÖÖR21.8821.8811.1811.18
TOMELILLA20.6120.6111.1811.18
BROMÖLLA21.7621.7611.1811.18
OSBY22.2622.2611.1811.18
PERSTORP20.8120.8111.1811.18
KLIPPAN20.7520.7511.1811.18
ÅSTORP20.2920.2911.1811.18
BÅSTAD20.2320.2311.1811.18
MALMÖ21.2421.2411.1811.18
LUND21.2421.2411.1811.18
LANDSKRONA20.2420.2411.1811.18
HELSINGBORG20.2120.2111.1811.18
HÖGANÄS19.7319.7311.1811.18
ESLÖV20.5420.5411.1811.18
YSTAD20.1120.1111.1811.18
TRELLEBORG20.620.611.1811.18
KRISTIANSTAD21.4621.4611.1811.18
SIMRISHAMN20.5120.5111.1811.18
ÄNGELHOLM20.4920.4911.1811.18
HÄSSLEHOLM21.2020.9611.1811.18
HallandKommunal skatt 2020Kommunal skatt 2019Landstingsskatt 2020Landstingsskatt 2019
HYLTE21.4521.4511.4010.82
HALMSTAD20.9820.9811.4010.82
LAHOLM20.5820.5811.4010.82
FALKENBERG21.1021.1011.4010.82
VARBERG20.3320.3311.4010.82
KUNGSBACKA21.3321.3311.4010.82
Västra GötalandKommunal skatt 2020Kommunal skatt 2019Landstingsskatt 2020Landstingsskatt 2019
HÄRRYDA20.6220.6211.4811.48
PARTILLE19.9619.9611.4811.48
ÖCKERÖ21.2121.2111.4811.48
STENUNGSUND21.6421.6411.4811.48
TJÖRN21.7121.7111.4811.48
ORUST23.1123.3611.4811.48
SOTENÄS21.9921.9911.4811.48
MUNKEDAL23.6323.6311.4811.48
TANUM21.5621.5611.4811.48
DALS-ED23.2123.2111.4811.48
FÄRGELANDA22.2622.2611.4811.48
ALE21.8721.8711.4811.48
LERUM20.6520.6511.4811.48
VÅRGÅRDA21.6121.2111.4811.48
BOLLEBYGD21.5921.5911.4811.48
GRÄSTORP21.9921.5711.4811.48
ESSUNGA21.5721.5711.4811.48
KARLSBORG21.3222.4911.4811.48
GULLSPÅNG22.4922.4911.4811.48
TRANEMO21.5021.5011.4811.48
BENGTSFORS22.9222.9211.4811.48
MELLERUD22.6022.6011.4811.48
LILLA EDET22.3722.3711.4811.48
MARK21.5121.2111.4811.48
SVENLJUNGA22.3522.3511.4811.48
HERRLJUNGA21.9421.9411.4811.48
VARA21.7721.7711.4811.48
GÖTENE22.1222.1211.4811.48
TIBRO21.2121.2111.4811.48
TÖREBODA21.2221.2211.4811.48
GÖTEBORG21.1221.1211.4811.48
MÖLNDAL20.5120.2611.4811.48
KUNGÄLV21.4421.4411.4811.48
LYSEKIL22.4622.4611.4811.48
UDDEVALLA22.1622.1611.4811.48
STRÖMSTAD21.9121.9111.4811.48
VÄNERSBORG22.2122.2111.4811.48
TROLLHÄTTAN22.3621.5611.4811.48
ALINGSÅS21.3621.3611.4811.48
BORÅS21.3121.3111.4811.48
ULRICEHAMN21.0521.0511.4811.48
ÅMÅL22.4622.4611.4811.48
MARIESTAD21.2621.2611.4811.48
LIDKÖPING21.2621.2611.4811.48
SKARA21.5021.1011.4811.48
SKÖVDE21.6120.8611.4811.48
HJO21.5721.5711.4811.48
TIDAHOLM22.0722.0711.4811.48
FALKÖPING21.9521.6011.4811.48
VärmlandKommunal skatt 2020Kommunal skatt 2019Landstingsskatt 2020Landstingsskatt 2019
KIL21.8721.8711.6811.68
EDA22.2722.2711.6811.68
TORSBY22.0222.0211.6811.68
STORFORS22.7022.0211.6811.68
HAMMARÖ23.1221.6211.6811.68
MUNKFORS22.0222.0211.6811.68
FORSHAGA21.8721.8711.6811.68
GRUMS22.5022.0211.6811.68
ÅRJÄNG21.9721.9711.6811.68
SUNNE21.6721.6711.6811.68
KARLSTAD21.2721.2711.6811.68
KRISTINEHAMN21.9721.9711.6811.68
FILIPSTAD21.5221.5211.6811.68
HAGFORS22.0222.0211.6811.68
ARVIKA21.0221.0211.6811.68
SÄFFLE21.5221.5211.6811.68
ÖrebroKommunal skatt 2020Kommunal skatt 2019Landstingsskatt 2020Landstingsskatt 2019
LEKEBERG22.4322.4311.5511.55
LAXÅ22.1822.1811.5511.55
HALLSBERG21.5521.5511.5511.55
DEGERFORS22.3022.3011.5511.55
HÄLLEFORS22.0522.0511.5511.55
LJUSNARSBERG21.0221.0211.5511.55
ÖREBRO21.3521.3511.5511.55
KUMLA21.621.611.5511.55
ASKERSUND21.9521.9511.5511.55
KARLSKOGA22.0022.0011.5511.55
NORA22.2522.2511.5511.55
LINDESBERG22.3022.3011.5511.55
VästmanlandKommunal skatt 2020Kommunal skatt 2019Landstingsskatt 2020Landstingsskatt 2019
SKINNSKATTEBERG22.4622.5110.8810.88
SURAHAMMAR22.3122.3110.8810.88
KUNGSÖR22.0322.0310.8810.88
HALLSTAHAMMAR21.8121.8110.8810.88
NORBERG22.6622.6610.8810.88
VÄSTERÅS20.3620.3610.8810.88
SALA22.3122.3110.8810.88
FAGERSTA22.1122.1110.8810.88
KÖPING22.1622.1610.8810.88
ARBOGA22.4122.4110.8810.88
DalarnaKommunal skatt 2020Kommunal skatt 2019Landstingsskatt 2020Landstingsskatt 2019
VANSBRO22.3022.3011.6311.63
MALUNG-SÄLEN22.5722.5711.6311.63
GAGNEF22.5422.5411.6311.63
LEKSAND21.8221.8211.6311.63
RÄTTVIK21.8221.8211.6311.63
ORSA22.4222.4211.6311.63
ÄLVDALEN22.7922.7911.6311.63
SMEDJEBACKEN22.4622.4611.6311.63
MORA22.3422.3411.6311.63
FALUN22.0722.0711.6311.63
BORLÄNGE22.4222.4211.6311.63
SÄTER22.3222.3211.6311.63
HEDEMORA22.1722.1711.6311.63
AVESTA21.9721.9711.6311.63
LUDVIKA22.0722.0711.6311.63
GävleborgKommunal skatt 2020Kommunal skatt 2019Landstingsskatt 2020Landstingsskatt 2019
OCKELBO22.7622.7611.5111.51
HOFORS22.8622.8611.5111.51
OVANÅKER21.8621.8611.5111.51
NORDANSTIG22.5122.5111.5111.51
LJUSDAL22.3622.3611.5111.51
GÄVLE22.2622.2611.5111.51
SANDVIKEN21.6121.6111.5111.51
SÖDERHAMN21.6621.6611.5111.51
BOLLNÄS21.8621.8611.5111.51
HUDIKSVALL21.6121.6111.5111.51
VästernorrlandKommunal skatt 2020Kommunal skatt 2019Landstingsskatt 2020Landstingsskatt 2019
ÅNGE23.3323.3311.2911.29
TIMRÅ23.5922.6411.2911.29
HÄRNÖSAND23.3423.3411.2911.29
SUNDSVALL22.5922.5911.2911.29
KRAMFORS23.1423.1411.2911.29
SOLLEFTEÅ23.3923.3911.2911.29
ÖRNSKÖLDSVIK22.4422.4411.2911.29
JämtlandKommunal skatt 2020Kommunal skatt 2019Landstingsskatt 2020Landstingsskatt 2019
RAGUNDA23.2223.2211.7011.20
BRÄCKE23.3923.3911.7011.20
KROKOM22.1722.1711.7011.20
STRÖMSUND23.2223.2211.7011.20
ÅRE22.2222.2211.7011.20
BERG22.5222.5211.7011.20
HÄRJEDALEN22.4722.4711.7011.20
ÖSTERSUND22.0222.0211.7011.20
VästerbottenKommunal skatt 2020Kommunal skatt 2019Landstingsskatt 2020Landstingsskatt 2019
NORDMALING23.2523.3011.3011.30
BJURHOLM23.1523.1511.3011.30
VINDELN23.6023.6511.3011.30
ROBERTSFORS23.1523.1511.3011.30
NORSJÖ23.3523.4011.3011.30
MALÅ23.4023.4011.3011.30
STORUMAN23.1023.1511.3011.30
SORSELE23.6023.6511.3011.30
DOROTEA23.8023.8511.3011.30
VÄNNÄS23.6523.6511.3011.30
VILHELMINA23.4023.4511.3011.30
ÅSELE23.6023.1511.3011.30
UMEÅ22.8022.8511.3011.30
LYCKSELE23.0523.1011.3011.30
SKELLEFTEÅ22.6022.6511.3011.30
NorrbottenKommunal skatt 2020Kommunal skatt 2019Landstingsskatt 2020Landstingsskatt 2019
ARVIDSJAUR22.8022.8011.3411.34
ARJEPLOG23.5023.5011.3411.34
JOKKMOKK22.9522.9511.3411.34
ÖVERKALIX22.8022.8011.3411.34
KALIX22.5522.5511.3411.34
ÖVERTORNEÅ21.7521.7511.3411.34
PAJALA23.5023.5011.3411.34
GÄLLIVARE22.5522.5511.3411.34
ÄLVSBYN22.4522.4511.3411.34
LULEÅ22.5022.5011.3411.34
PITEÅ22.2522.2511.3411.34
BODEN22.6022.6011.3411.34
HAPARANDA22.5022.5011.3411.34
KIRUNA23.0523.0511.3411.34
Annons
Annons
Annons
Annons
Annons