Annons

Spanien mot Ryssland – så spelas slutspelet

Gruppspelet går in i sin slutfas och några länder är klara för slutspelet. Här hittar du samtliga matcher och hur fortsättningen i VM-spelas

Under strecket
Publicerad

Tyskland blev världsmästare i Brasilien 2014. Kan landet försvara sin titel i Ryssland?

Foto: All Over PressBild 1 av 1

1 / 10

Tyskland blev världsmästare i Brasilien 2014. Kan landet försvara sin titel i Ryssland?
Tyskland blev världsmästare i Brasilien 2014. Kan landet försvara sin titel i Ryssland? Foto: All Over Press

Gruppspelet dag för dag

Torsdag 14 juni, kl 17.00: Ryssland–Saudiarabien 5–0

Fredag 15 juni, kl 14.00: Egypten–Uruguay 0–1

Fredag 15 juni, kl 17.00: Marocko–Iran 0–1

Fredag 15 juni, kl 20.00: Portugal–Spanien 3–3

Lördag 16 juni, kl 12.00: Frankrike–Australien 2–1

Lördag 16 juni, kl 15.00: Argentina–Island 1–1

Lördag 16 juni, kl 18.00: Danmark–Peru 1–0

Lördag 16 juni, kl 21.00: Kroatien–Nigeria 2–0

Söndag 17 juni, kl 14.00: Costa Rica–Serbien 0–1

Söndag 17 juni, kl 17.00: Tyskland–Mexiko 0–1

Söndag 17 juni, kl 20.00: Brasilien–Schweiz 1–1

Måndag 18 juni, kl 14.00: Sverige–Sydkorea 1–0

Måndag 18 juni, kl 17.00: Belgien–Panama 3–0

Måndag 18 juni, kl 20.00 Tunisien–England 1–2

Tisdag 19 juni, kl 14.00: Colombia–Japan 1–2

Tisdag 19 juni, kl 17.00: Polen–Senegal 1–2

Tisdag 19 juni, kl 20.00: Ryssland–Egypten 3–1

Onsdag 20 juni, kl 14.00: Portugal–Marocko 1–0

Onsdag 20 juni, kl 17.00: Uruguay–Saudiarabien 1–0

Onsdag 20 juni, kl 20.00: Iran–Spanien 0–1

Torsdag 21 juni, kl 14.00: Danmark–Australien 1–1

Torsdag 21 juni, kl 17.00: Frankrike–Peru 1–0

Torsdag 21 juni, kl 20.00: Argentina–Kroatien 0–3

Fredag 22 juni, kl 14.00: Brasilien–Tunisien 2–0

Fredag 22 juni, kl 17.00: Nigeria–Island 2–0

Fredag 22 juni, kl 20.00: Serbien–Schweiz 1–2

Lördag 23 juni, kl 14.00: Belgien–Tunisien 5–2

Lördag 23 juni, kl 17.00: Sydkorea–Mexiko 1–2

Lördag 23 juni, kl 20.00: Tyskland–Sverige 2–1

Söndag 24 juni, kl 14.00: England–Panama 6–1

Söndag 24 juni, kl 17.00: Japan–Senegal 2–2

Söndag 24 juni, kl 20.00: Polen–Colombia 0–3

Måndag 25 juni, kl 16.00: Uruguay–Ryssland 3–0

Måndag 25 juni, kl 16.00: Saudiarabien–Egypten 2–1

Måndag 25 juni, kl 20.00: Iran–Portugal 1–1

Måndag 25 juni, kl 20.00: Spanien–Marocko 1–1

Tisdag 26 juni, kl 16.00: Australien–Peru 0–2

Tisdag 26 juni, kl 16.00: Danmark–Frankrike 0–0

Tisdag 26 juni, kl 20.00: Island–Kroatien (TV4)

Tisdag 26 juni, kl 20.00: Nigeria–Argentina (Sportkanalen)

Onsdag 27 juni, kl 16.00: Mexiko–Sverige (SVT)

Onsdag 27 juni, kl 16.00: Sydkorea–Tyskland (SVT)

Onsdag 27 juni, kl 20.00: Serbien-Brasilien (TV4)

Onsdag 27 juni, kl 20.00: Schweiz–Costa Rika (Sportkanalen)

Torsdag 28 juni: kl 16.00: Senegal–Colombia (Sportkanalen)

Torsdag 28 juni: kl 16.00: Japan–Polen (TV4)

Torsdag 28 juni, kl 20.00: Panama–Tunisien (SVT

Torsdag 28 juni, kl 20.00: England–Belgien (SVT)

Scrolla längre ned för att hitta grupperna och hur slutspelet spelas.

Annons
Annons

Mo Salah är Egyptens stora stjärna, frågan är om axelskadan i Champions League-finalen kommer påverka honom.

Foto: Sergei Grits/APBild 1 av 1

2 / 10

Grupp A

Mo Salah är Egyptens stora stjärna, frågan är om axelskadan i Champions League-finalen kommer påverka honom.
Mo Salah är Egyptens stora stjärna, frågan är om axelskadan i Champions League-finalen kommer påverka honom. Foto: Sergei Grits/AP

Nationer:

Ryssland

Saudiarabien

Egypten

Uruguay

.

Matcher:

Torsdag 14 juni, kl 17.00: Ryssland-Saudiarabien 5–0

Fredag 15 juni, kl 14.00: Egypten–Uruguay 0–1

Tisdag 19 juni, kl 20.00: Ryssland–Egypten 3–1

Onsdag 20 juni, kl 17.00: Uruguay–Saudiarabien 1–0

Måndag 25 juni, kl 16.00: Saudiarabien–Egypten 2–1

Måndag 25 juni, kl 16.00: Uruguay–Ryssland 3–0

Annons
Annons

Christiano Ronaldo ledde Portugal till EM-guld, kan han göra samma i VM.

Foto: Darko Vojinovic /APBild 1 av 1

3 / 10

Grupp B

Christiano Ronaldo ledde Portugal till EM-guld, kan han göra samma i VM.
Christiano Ronaldo ledde Portugal till EM-guld, kan han göra samma i VM. Foto: Darko Vojinovic /AP

Nationer:

Portugal

Spanien

Marocco

Iran

.

Matcher:

Fredag 15 juni, kl 17.00: Marocko–Iran 0–1

Fredag 15 juni, kl 20.00: Portugal–Spanien 3–3

Onsdag 20 juni, kl 14.00: Portugal–Marocko 1–0

Onsdag 20 juni, kl 20.00: Iran–Spanien 0–1

Måndag 25 juni, kl 20.00: Spanien–Marocko 2–2

Måndag 25 juni, kl 20.00: Iran–Portugal 1–1

Annons
Annons

Norrmannen Åge Hareide leder Danmark under VM.

Foto: Anders Wiklund/TTBild 1 av 1

4 / 10

Grupp C

Norrmannen Åge Hareide leder Danmark under VM.
Norrmannen Åge Hareide leder Danmark under VM. Foto: Anders Wiklund/TT

Nationer:

Frankrike

Australien

Peru

Danmark

.

Matcher:

Lördag 16 juni, kl 12.00: Frankrike–Australien 2–1

Lördag 16 juni, kl 18.00: Peru–Danmark 0–1

Torsdag 21 juni, kl 14.00 Danmark–Australien 1–1

Torsdag 21 juni, kl 17.00: Frankrike–Peru 1–0

Tisdag 26 juni, kl 16.00: Australien–Peru 0–2

Tisdag 26 juni, kl 16.00: Danmark–Frankrike 0–0

Annons
Annons

Får vi se Leo Messi flyga fram i VM?

Foto: Manu Fernandez/APBild 1 av 1

5 / 10

Grupp D

Får vi se Leo Messi flyga fram i VM?
Får vi se Leo Messi flyga fram i VM? Foto: Manu Fernandez/AP

Nationer:

Argentina

Island

Kroatien

Nigeria

.

Matcher:

Lördag 16 juni, kl 15.00: Argentina–Island 1–1

Lördag 16 juni, kl 21.00: Kroatien–Nigeria 2–0

Torsdag 21 juni, kl 20.00: Argentina–Kroatien 0–3

Fredag 22 juni, kl 17.00: Nigeria–Island 2–0

Tisdag 26 juni, kl 20.00: Nigeria–Argentina (C More/Sportkanalen)

Tisdag 26 juni, kl 20.00: Island–Kroatien (TV4)

Annons
Annons

Brasiliens stjärna Neymar har varit skadad inför VM, frågan är vilken form han är i under mästerskapet.

Foto: Kirsty Wigglesworth/APBild 1 av 1

6 / 10

Grupp E

Brasiliens stjärna Neymar har varit skadad inför VM, frågan är vilken form han är i under mästerskapet.
Brasiliens stjärna Neymar har varit skadad inför VM, frågan är vilken form han är i under mästerskapet. Foto: Kirsty Wigglesworth/AP

Nationer:

Brasilien

Schweiz

Costa Rica

Serbien

.

Matcher:

Söndag 17 juni, kl 14.00: Costa Rica–Serbien 0–1

Söndag 17 juni, kl 20.00: Brasilien–Schweiz 1–1

Fredag 22 juni, kl 14.00: Brasilien–Costa Rica 2–0

Fredag 22 juni, kl 20.00: Serbien–Schweiz 1–2

Onsdag 27 juni, kl 20.00: Serbien–Brasilien (TV4)

Onsdag 27 juni, kl 20.00: Schweiz–Costa Rica (C More/Sportkanalen)

Annons
Annons

Får den gula väggen anledning att jubla i Ryssland

Foto: Björn Larsson Rosvall/TT Bild 1 av 1

7 / 10

Grupp F

Får den gula väggen anledning att jubla i Ryssland
Får den gula väggen anledning att jubla i Ryssland Foto: Björn Larsson Rosvall/TT

Nationer:

Tyskland

Mexiko

Sverige

Sydkorea

.

Matcher:

Söndag 17 juni, kl 17.00: Tyskland–Mexiko 0–1

Måndag 18 juni, kl 14.00: Sverige–Sydkorea 1–0

Lördag 23 juni, kl 17.00: Sydkorea–Mexiko 1–2

Lördag 23 juni, kl 20.00: Tyskland–Sverige 2–1

Onsdag 27 juni, kl 16.00: Sydkorea–Tyskland (SVT)

Onsdag 27 juni, kl 16.00: Mexiko–Sverige (SVT)

Annons
Annons

Belgien har länge rankats som ett av Europas bästa länder, men än har det inte resulterat i några medaljer.

Foto: Geert Vanden Wijngaert/APBild 1 av 1

8 / 10

Grupp G

Belgien har länge rankats som ett av Europas bästa länder, men än har det inte resulterat i några medaljer.
Belgien har länge rankats som ett av Europas bästa länder, men än har det inte resulterat i några medaljer. Foto: Geert Vanden Wijngaert/AP

Nationer:

Belgien

Panama

Tunisien

England

.

Matcher:

Måndag 18 juni, kl 17.00: Belgien–Panama 3–0

Måndag 18 juni, kl 20.00: Tunisien–England 1–2

Lördag 23 juni, kl 14.00: Belgien–Tunisien 5–2

Söndag 24 juni, kl 14.00: England–Panama 6–1

Torsdag 28 juni, kl 20.00: Panama–Tunisien (SVT)

Torsdag 28 juni, kl 20.00: England–Belgien (SVT)

Annons
Annons

Japans förbundskapten Akira Nishino.

Foto: Eugene Hoshiko/TTBild 1 av 1

9 / 10

Grupp H

Japans förbundskapten Akira Nishino.
Japans förbundskapten Akira Nishino. Foto: Eugene Hoshiko/TT

Nationer:

Polen

Senegal

Colombia

Japan

.

Matcher:

Tisdag 19 juni, kl 14.00: Colombia–Japan 1–2

Tisdag 19 juni, kl 17.00: Polen–Senegal 1–2

Söndag 24 juni, kl 17.00: Japan–Senegal 2–2

Söndag 24 juni, kl 20.00: Polen–Colombia 0–3

Torsdag 28 juni, kl 16.00: Japan–Polen (TV4)

Torsdag 28 juni, kl 16.00: Senegal–Colombia (C More/Sportkanalen)

Annons
Annons
Foto: Jonas Ekströmer/TTBild 1 av 1

10 / 10

Foto: Jonas Ekströmer/TT

Slutspelet

Åttondelsfinaler

Lördag 30 juni, kl 16.00: Frankrike–Tvåan grupp D (TV4) - match 49

Lördag 30 juni, kl 20.00: Uruguay–Portugal (SVT) - match 50

Söndag 1 juli, kl 16.00: Spanien–Ryssland (SVT) - match 51

Söndag 1 juli, kl 20.00: Ettan grupp D–Danmark (TV4) - match 52

Måndag 2 juli, kl 16.00: Ettan grupp E–Tvåan grupp F (TV4) - match 53

Måndag 2 juli, kl 20.00: Ettan grupp H–Tvåan grupp G (SVT) - match 54

Tisdag 3 juli, kl 16.00: Ettan grupp F–Tvåan grupp E (SVT) - match 55

Tisdag 3 juli, kl 20.00: Ettan grupp H–Tvåan g E (TV4) - match 56

Kvartsfinaler

Fredag 6 juli, kl 16.00: Vinnare match 49–Vinnare match 50 (SVT) - match 57

Fredag 6 juli, kl 20.00: Vinnare match 53–Vinnare match 54 (TV4) - match 58

Lördag 7 juli, kl 16.00: Vinnare match 55–Vinnare match 56 (TV4) - match 59

Lördag 7 juli, kl 20.00: Vinnare match 51–Vinnare match 52 (SVT) - match 60

Semifinaler

Tisdag 10 juli: Vinnare match 57–Vinnare match 58 (SVT)

Onsdag 11 juli: Vinnare match 59–Vinnare match 60 (TV4)

Bronsmatch:

Lördag 14 juli, kl 16.00: Förlorare semifinal 1–Förlorare semifinal 2 (TV4)

Final:

Söndag 15 juli, kl 17.00: Vinnare semifinal 1–Vinnare Semifinal 2 (SVT)

Annons
Annons
Annons
Annons
Annons